Bezpieczeństwo przestrzeni magazynowej
Bezpieczeństwo przestrzeni magazynowej
Bezpieczeństwo przestrzeni magazynowej
Regały magazynowe klasyfikowane są jako sprzęt roboczy i podlegają kontroli, wynikającej z przepisów BHP. Ich regularność wynika z przyjętych w danym miejscu pracy procedur, wielkości i charakteru powstających uszkodzeń, a także prognoz co do ryzyka zaistnienia kolejnych w przyszłości. Poza bieżącymi działaniami związanymi z oceną kondycji technicznej, systemy składowania niezależnie od swojej specyfiki powinny zostać poddawane regularnym przeglądom okresowym przez posiadającego do tego niezbędne kwalifikacje inspektora. Ich celem jest zapewnienie bezpiecznego użytkowania regałów, oszacowania poziomu zużycia, rekomendacji w zakresie konieczności wykonania niezbędnych napraw lub wymian w zależności od poziomu zużycia. Obszarem oceny będą również czynniki wpływające na stan systemów magazynowania, w tym urządzeń i narzędzi służących do ich obsługi. Należą do nich warunki panujące w otoczeniu takie, jak poziom temperatury oraz wilgotności. Nie bez znaczenia będzie tu również występowanie potencjalnych zagrożeń, wliczając w nie między innymi rodzaj składowanych towarów, których właściwości mogą narażać przestrzeń magazynową na ewentualne awarie i przestoje.
Integralną częścią inspekcji jest szkolenie pracowników w zakresie istotności zgłaszania przez nich incydentów oraz świadomości powodów pojawiania się uszkodzeń wynikających z użytkowania wyposażenia. Te najczęściej spotykane to wygięcia i wgniecenia, a także kolizje z udziałem wózka widłowego. Edukacja pracowników w zakresie oceny występujących nieprawidłowości, zachęcanie do dzielenia się spostrzeżeniami z kadrą kierowniczą, a także proponowanie i wdrażanie niezbędnych rozwiązań, które pozwolą nie tylko wydłużyć żywotność regałów, ale także wyeliminować mniej lub bardziej typowe usterki.
Ostatnim ważnym elementem profesjonalnych przeglądów jest doradztwo w zakresie stosowania najlepszych praktyk i sposobów zmniejszenia ilości uchybień, w tym zapobiegania powstawania ich. Doradztwo stwarza możliwość podsumowania skuteczności podjętych dotychczas środków zaradczych oraz dostosowania systemów operacyjnych i procesów tak, by przyczyniały się do zmniejszenia liczby niechcianych wypadków.
Niesprawny regał to brak gwarancji utrzymania obciążenia, do którego został pierwotnie zaprojektowany.
Niedopatrzenie tego faktu może w rezultacie przyczynić się do powstania niechcianego kosztu materialnego i finansowego, co w efekcie przekłada się na utratę wiarygodności i zaufania klienta. Przegląd stanu technicznego to nie tylko część higieny pracy, ale w równym stopniu dbałość o bezpieczeństwo użytkowania całego systemu i w konsekwencji funkcjonowania całego przedsiębiorstwa.