Racks and Rolls / Stojaki / Magazynowanie – wydajność, koszty i bezpieczeństwo
Magazynowanie – wydajność, koszty i bezpieczeństwo
Magazynowanie w ostatnich dekadach przeszło ogromne zmiany. Było to konsekwencją bardzo szybko następujących po sobie przeobrażeń w funkcjonowaniu wszystkich uczestników rynku, zarówno dużych, jak i małych podmiotów, aż po końcowego odbiorcę towaru, którym jest klient indywidualny.
Wydajność magazynowania
Transformacja dotyczyła wielu branż i odbywała się w skali globalnej. Dotychczas powierzchnie magazynowe były dostępne jako pojedyncze zabudowania, kompleksy budynków lub tzw. parki magazynowe, które skupiały hale magazynowe przeznaczone na wynajem. Te ostatnie miały o wiele lepiej rozwinięte zaplecze, w tym infrastrukturę obejmującą urządzenia ułatwiające obsługę całego procesu począwszy od skanowania towarów, pakowania i odpowiednio załadunku oraz rozładunku, po zatrudnienie wykwalifikowanej kadry. Okres pandemii pokazał, że przerwanie łańcuchów dostaw może oznaczać poważny przestój zarówno dla dużych, jak i mniejszych przedsiębiorstw, a także stać się przyczyną problemów gospodarczych na całym świecie.
Wydajność i koszty magazynowania
Dla wielu firm o wiele lepszym rozwiązaniem, niż kupno, czy budowa własnej przestrzeni magazynowej okazał się jej wynajem, co ułatwia między innymi decyzje o przeniesieniu się do innej lokalizacji ze względu na rosnące koszty lub regulacje prawne. Z powyższych względów można powiedzieć, że branża magazynowa z powodzeniem dostosowała się do trendów wyznaczonych przez zmieniające się okoliczności, konsumentów i konkurencję, od logistyki, przez produkcję, aż po handel detaliczny. Potrzeba korzystania z usług magazynowania wciąż rośnie, aby pozostać jednym z istotnych elementów w wielu sektorach gospodarki. To, co zasadniczo zmieniło się, to zarządzanie magazynem, które stało się bardziej złożone i strategiczne.
Bezpieczeństwo i wydajność w magazynie
Koncepcja przestrzeni magazynowej, która do tej pory kojarzyła się z zadaszonym obiektem umiejscowionym blisko drogi dostawcy, uległa radykalnemu przeobrażaniu, podobnie jak jej użytkownik, który zwykle był dużą firmą, dysponującą proporcjonalnym budżetem. Obecnie magazyny są o wiele bardziej dostępne również dla średnich i dla małych firm, które zmuszone są, by dostosować się do nowych warunków. Te przede wszystkim dyktuje branża e-commerce, główna siła napędowa ewolucji magazynowania, w ramach której klient oczekuje dostaw „just in time” i chce mieć możliwie najbardziej przystępne opcje wysyłki, pod każdym względem, w tym organizacyjnym, logistycznym, technicznym i finansowym. By móc zapewnić taki poziom usług niezbędna jest automatyzacja i odpowiednie wyposażenie magazynów tak, by cały proces przebiegał sprawnie i bez zakłóceń. Dzięki temu możliwe jest skuteczne redukowanie nadwyżek i braków magazynowych, co w dłuższej perspektywie przyczynia się do zwiększenia zysków przedsiębiorstwa.