Racks and Rolls / Stojaki / Optymalizacja składowania w magazynie
Optymalizacja składowania w magazynie
Aby magazyny spełniały swoją funkcję, a także oczekiwania klientów, bardzo ważną kwestię jest wydajny proces składowania. Ma on znaczenie na każdym odcinku i etapie magazynowania, a także ze względu na inne okoliczności związane z okresami wzmożonej sprzedaży czy przestojów. Właściwa organizacja pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń, uniknąć zatorów i przyczynić się do skutecznego monitorowania i regulowania zapasów. Wszystko to przekłada się na większą produktywność, zadowolenie klientów, a w końcowym rezultacie na profity dla firmy.
Optymalizacja procesów w magazynie
Podstawą optymalizacji procesu składowania towarów w magazynie jest analiza zagospodarowania przestrzeni magazynowej i określenie tego, jaki procent przestrzeni on zajmuje. Zwymiarowanie fizycznej powierzchni i kubatury umożliwia takie zaprojektowanie magazynu, by niemal w każdej chwili można było go przystosować do bieżącej sytuacji. Dotyczy to szerokości korytarzy, których system stanowi o przepustowości danej powierzchni magazynowej wraz z przynależną jej infrastrukturą. Wyróżnia się trzy systemy korytarzy: szerokie przejścia, wąskie i bardzo wąskie. Pierwszy z nich jest standardowym typem przejść i występuje w wielu magazynach przechowujących duży wolumen zamówień, a także nie wymaga specjalnego wyposażenia. Drugi pozwala przechowywać około 20% więcej towaru, zachowując przy tym względną dostępność do poszczególnych regałów metalowych. Z kolei trzeci daje od 40% do 60% dodatkowej powierzchni, pod warunkiem wzięcia pod uwagę poniesienia kosztów związanych z potrzebą wprowadzenia dodatkowych pojazdów podnoszących. Dla zwiększenia efektywności w równym stopniu ważna jest jest też metoda układania. Najbardziej powszechny sposób to piętrowy, ponieważ można go stosować w obiektach o mniejszej kubaturze. Innym rozwiązaniem są regały z przepływem palet, które sprawdzają się w przypadku dobór szybkozbywalnych. Takie przechowywanie rządzi się zasadą „pierwsze weszło, pierwsze wyszło” (FIFO) i chodzi tu o maksymalne wykorzystanie powierzchni podłogi. Przeciwieństwem tej metody są regały typu push-back, które najlepiej nadają się do zarządzania zapasami w trybie „ostatnie weszło, pierwsze wyszło” (LIFO).
Optymalizacja składowania w magazynie
Kolejną, nie mniej istotną kwestią w optymalizacji składowania w magazynie będzie znajomość wielkości, która określa ile raz dany towar został sprzedany i wymieniony w danym okresie. Innymi słowy mierzy ilość posiadanych zapasów w stosunku do realizowanych zamówień sprzedaży. Wiedza na temat tej zmiennej pozwala przede wszystkim założyć odpowiedni margines ma wypadek nieprzewidzianych sytuacji, w tym tzw. klęski urodzaju.
Ostatnim, bardzo ważnym elementem optymalizacji procesów składowania w magazynie jest stosowanie właściwej wielkości kontenerów do danego towaru.