Racks and Rolls / Transport i magazynowanie / Jakie są strefy magazynowe?
Jakie są strefy magazynowe?
Czy wiesz, jakie są strefy magazynowe i dlaczego właściwy podział magazynu jest tak ważny? Dobrze zorganizowana przestrzeń usprawnia pracę i przyczynia się do optymalizacji procesów logistycznych. To z kolei wpływa na redukcję kosztów i poprawę warunków pracy. Dowiedz się, jak prawidłowo zagospodarować przestrzeń magazynu.
Jakie są strefy magazynowe – organizacja przestrzeni
Dobrze rozplanowany i podzielony magazyn to podstawa, aby zapewnić płynny przepływ towarów. Podział na poszczególne strefy przyczynia się do przyspieszenia obiegu ładunków, usprawnienia pracy, większej wydajności i bezpieczeństwa. Poszczególne sektory mogą się nieznacznie różnić, w zależności od branży czy specyfiki składowanych towarów. Przyjęło się jednak, że podstawowe strefy w magazynie obejmują:
- strefę załadunku i rozładunku towarów;
- strefę przyjęcia;
- strefę składowania towarów;
- strefę kompletacji zamówień;
- strefę wysyłki.
Jak widać, każda z wymienionych stref jest odpowiedzialna za inne działania, które przebiegają na terenie magazynu. Różnią się także wyposażeniem, które umożliwia transport oraz składowanie towarów. Jak wyglądają działania w poszczególnych strefach?
Strefa załadunku i rozładunku towarów
W tym miejscu odbywa się wydawanie oraz przyjmowanie towarów. Strefa zlokalizowana jest tuż przy dokach przeładunkowych lub poza budynkiem magazynu. Dostęp do niej mają głównie ciężarówki transportujące towary. Ładunki muszą zostać przewiezione z samochodów dalej, w głąb magazynu, do kolejnych stref za pomocą wózków transportowych.
Strefa przyjęcia towaru
W tym miejscu ładunki są kontrolowane pod względem jakości, oceniana jest zgodność towaru z zamówieniem, podział na mniejsze jednostki, czasem również etykietowanie oraz planowanie dalszego rozlokowania. Stąd towary trafiają bezpośrednio do miejsca składowania.
Strefa składowania w magazynie
Prawidłowo zorganizowana strefa składowania zapewnia płynność pracy i umożliwia szybki i łatwy dostęp do towarów. W zależności od obiektu ładunki mogą być składowane na specjalnych regałach magazynowych lub paletach. Pozwala to zachować porządek i przyspiesza inne działania logistyczne. Strefa składowania jest zazwyczaj największą z wydzielonych w obrębie całego magazynu.
Strefa kompletacji zamówień
W tej strefie kompletowane są zamówienia dla poszczególnych klientów. Nie jest ona obecna w każdym magazynie – spełnia swoje zadanie w przypadku miejsc, które współpracują z dużą ilością klientów o różnorodnym asortymencie.
Strefa wysyłek
Tutaj dochodzi do pakowania zamówień i przygotowywania ich do dalszej drogi lub odbioru przez klienta. Często konieczne jest oznakowanie i etykietowanie towaru, który zostaje następnie przekazany do strefy załadunku.
Podział magazynu na strefy – dlaczego jest ważny?
Zasady magazynowania towarów zależą od specyfiki firmy, rodzaju przechowywanych ładunków oraz układu przestrzennego magazynu. Lokalizacja poszczególnych stref powinna być dobrze zaplanowana przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań. Dzięki podziałowi na strefy magazyn spełnia swoją funkcję i zapewnia bezpieczną rotację towarów.
Podsumowanie
Dobrze rozplanowany magazyn to fundament działań logistycznych. Prace w wyznaczonych strefach przebiegają według określonego schematu, co pozwala zachować porządek i znacząco ułatwia pracę. Podział na poszczególne strefy może nieznacznie różnić się, w zależności od potrzeb firmy. Jako producent stojaków metalowych Racks and Rolls oferuje wyposażenie do magazynów dopasowane do wymagań klientów. Zapewniamy fachowe doradztwo i konsultacje specjalistów. Dostępne produkty modyfikujemy na życzenie klienta, realizujemy także zamówienia indywidualne już od jednej sztuki. Sprawdź pełną ofertę naszych wyrobów i dostosuj wyposażenie do swoich potrzeb!