Racks and Rolls / Transport i magazynowanie / Poznaj zasady i techniki efektywnego oznaczania regałów magazynowych
Poznaj zasady i techniki efektywnego oznaczania regałów magazynowych
Czym są oznaczenia regałów magazynowych? Jaki jest ich cel? Prawidłowo rozplanowany i oznakowany magazyn ułatwia pracę, zapewnia bezpieczeństwo i umożliwia szybkie odnalezienie potrzebnych towarów. Przepisy BHP wymagają, aby przestrzeń magazynowa była wyposażona w stosowne opisy informujące m.in. o dozwolonym obciążeniu. Sprawdź, jakie są dokładne zasady oznaczania regałów magazynowych i jak zrobić to w efektywny sposób.
Oznaczenia regałów magazynowych – cel i zakres
Na początek warto zaznaczyć, że nie ma jednego właściwego sposobu na oznaczenie magazynu. Pod uwagę należy wziąć m.in. rodzaj ładunków, zalecane warunki ich przechowywania, wyposażenie technologiczne i wiele innych czynników. Oznaczenia regałów magazynowych mają na celu przyspieszenie działań logistycznych i zapewnienie większego poziomu bezpieczeństwa dla pracowników. Jest to również najlepszy sposób, aby zminimalizować ryzyko pomyłek, a tym samym nie narażać firmy na dodatkowe koszty. To duża oszczędność czasu i pieniędzy, dlatego prawidłowe oznakowanie regałów należy do najważniejszych obowiązków osób odpowiedzialnych za usprawnienie działań logistycznych.
Jak oznakować regały magazynowe?
Już wiesz, że nie ma jednego sposobu, w jaki można oznaczyć regały magazynowe. Warto wiedzieć jednak, że są pewne zasady, jakich należy przestrzegać, aby spełniały one w pełni swoją rolę. Zatem jak oznakować regały magazynowe? Pamiętaj, że muszą być:
- trwałe – oznakowanie całego magazynu to czasochłonny proces, dlatego wybierając poszczególne elementy, dobrze zadbać, aby były odporne na działanie czynników zewnętrznych takich jak uderzenia czy ścieranie;
- czytelne – etykiety muszą być czytelne i umożliwiać szybkie zlokalizowanie towaru czy skanowanie kodu kreskowego, należy więc zwrócić uwagę, czy wszystkie elementy są odpowiednio widoczne;
- dostępne – wszystkie działania na magazynie powinny przebiegać płynnie, aby to umożliwić, oznaczenia muszą być łatwo dostępne.
Sposoby znakowania regałów w magazynie
Każdy pracownik rozpoczynający pracę w magazynie ma obowiązek zapoznania się z obowiązującym w danym miejscu sposobem oznaczenia regałów. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu różnorodne środki takie jak:
- szyldy regałowe lub alejkowe;
- tabliczki wkręcane;
- etykiety z kodami QR;
- etykiety magnetyczne;
- kieszonki na dokumenty;
- uchwyty na etykiety do systemów rurkowo-złączkowych.
Jakie są sposoby znakowania regałów w magazynie? Zazwyczaj wykorzystuje się kody składające się z cyfr, liter i kolorów. Dzięki takiemu połączeniu można bez problemu określić dokładne położenie ładunku oraz jego rodzaj. Najczęściej stosuje się metodę hierarchiczną – od największej do najmniejszej jednostki. Pozwala to na bardzo dokładne i szybkie zlokalizowanie pożądanego ładunku. Metoda ta stosowana jest bardzo często w rozległych przestrzeniach magazynowych. Typowe oznaczenie regałów literowo-cyfrowe określa położenie w konkretnej strefie, alejce, regale, kolumnie i gnieździe paletowym. Odczyt jest więc bardzo precyzyjny i szybki.
Oznaczenie regałów – wymogi prawne
Oznakowanie regałów magazynowych jest istotne nie tylko ze względów logistycznych. To również obowiązkowy wymóg, który musi być zgodny z konkretnymi przepisami BHP. Jeden z nich wskazuje, że kwestią nadrzędną jest bezpieczeństwo pracowników, dlatego na regałach musi znajdować się informacja na temat dopuszczalnego maksymalnego obciążenia. W przypadku przechowywania materiałów niebezpiecznych również należy zamieścić stosowne oznaczenie. Umieszczone na wysokości wzroku etykiety umożliwią sprawną nawigację po całej przestrzeni magazynowej w szybki i sprawny sposób.
Jak dobrze zaplanować oznaczenie magazynu?
Przed rozpoczęciem planowanego oznakowania przestrzeni magazynowej warto rozważyć jego wygląd i sposób przedstawienia. Jak już wspomnieliśmy, etykiety muszą być odporne na warunki zewnętrzne takie jak ścieranie czy wilgoć. Należy też zadbać, aby były umieszczone na odpowiedniej wysokości w widocznym miejscu. Wielkość liter i cyfr nie może być przypadkowa – muszą być czytelne. Kolory powinny być kontrastowe, co ułatwi prawidłową lokalizację towarów.
Podsumowanie
Oznakowanie magazynu powinno być spójne i logiczne, umożliwiać sprawne poruszanie się po regałach w celu znalezienia poszczególnych ładunków. Jeśli szukasz regałów magazynowych, które zostały wyposażone w gotowe rozwiązania takie jak np. tabliczki znamionowe, sprawdź ofertę Racks and Rolls. Jako producent stojaków metalowych oferujemy szeroki wybór wyposażenia. Znajdziesz u nas wózki transportowe, różnego typu stojaki czy stoły montażowe. Współpracujemy zarówno z mniejszymi firmami, jak i dużymi korporacjami. Proponujemy dowolne modyfikacje dostępnych wzorów i profesjonalne doradztwo. Sprawdź ofertę i wybierz solidne i trwałe wyroby od Racks and Rolls.