Racks and Rolls / Transport i magazynowanie / Co składa się na wyposażenie magazynu?
Co składa się na wyposażenie magazynu?
Sprawna obsługa przestrzeni magazynowej jest możliwa dzięki dobrze dobranym sprzętom. Na wyposażenie magazynu składają się m.in. regały i wózki transportowe. Ułatwiają one pracę i zapewniają bezpieczeństwo pracownikom. Wszystkie elementy muszą być dopasowane do metrażu pomieszczenia i jego powierzchni.
Urządzanie przestrzeni magazynowej – co jest ważne?
Magazyn jest miejscem, gdzie przebiegają wszystkie procesy logistyczne firmy. Usprawnienie pracy jest możliwe dzięki dobrze zagospodarowanej przestrzeni i wykorzystaniu niezbędnych wyrobów. Urządzenia magazynowe umożliwiają transport poszczególnych elementów na większe odległości. Dzięki ich zastosowaniu można znacząco przyspieszyć pracę, a tym samym usprawnić wiele działań na terenie magazynu.
Techniczne wyposażenie magazynu obejmuje meble o różnej wielkości w tym regały, stojaki transportowe, stoły montażowe czy wózki półkowe. Wybór poszczególnych elementów i ich rozmieszczenie w wybranych punktach zwiększa bezpieczeństwo podczas pracy i jej wydajność.
Najważniejsze elementy wyposażenia
Każda firma ma inne potrzeby, dlatego wybór urządzeń należy dopasować do profilu firmy i rodzaju prowadzonej przez nią działalności. Wyposażenie magazynowe musi być też dostosowane do rodzaju przechowywanych materiałów. Najczęściej jako podstawowe wyposażenie magazynów wykorzystuje się sprzęty takie jak:
Planując zakup specjalistycznych sprzętów, dobrze wiedzieć, co składa się na wyposażenie magazynu. Kupno poszczególnych elementów należy jednak każdorazowo dopasować do profilu swojej działalności.
Techniczne wyposażenie magazynu – znaczenie
To, jakie jest wyposażenie magazynu, istotnie wpływa na komfort i tempo pracy. Brak niektórych sprzętów może skutkować trudnościami, a wręcz brakiem możliwości przenoszenia niektórych materiałów. Wyposażenie techniczne magazynu ma więc kluczowe znaczenie dla prawidłowego przebiegu procesów logistycznych firmy. Dobra organizacja pracy jest możliwa dzięki urządzeniom i elementom wyposażenia, które przyczyniają się do utrzymania porządku w przestrzeni magazynowej. Właściwie dobrane sprzęty mogą przyczynić się nawet do znacznego zwiększenia powierzchni przeznaczonej na przechowywanie towarów.
Wyposażenie magazynu – od czego zależy?
Poszczególne sprzęty i urządzenia w obiektach składowania mogą się różnić w zależności od kilku czynników. Od czego zależy wyposażenie techniczne magazynu? Planując zagospodarowanie takiego obiektu, należy wziąć pod uwagę następujące uwarunkowania:
- wielkość obiektu;
- funkcjonalność;
- rodzaj i gramaturę poszczególnych jednostek ładunkowych;
- sposoby rotacji towarów;
- nośność posadzki.
Nowoczesne wyposażenie magazynu powinno uwzględniać także komfort i bezpieczeństwo pracowników oraz minimalizacje kosztów związanych z działaniami logistycznymi.
Magazyn wysokiego składowania – co warto wiedzieć?
Przykładem optymalizacji działań w obrębie składowania poszczególnych towarów może być magazyn wysokiego składowania. Charakteryzuje się maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni dzięki zastosowaniu systemów regałowych o wysokości nawet do 50 m. Taki układ towarów składowania różnego rodzaju towarów na niewielkiej powierzchni. Wyposażenie magazynu wysokiego składowania zazwyczaj jest w pełni zautomatyzowane. Gwarantuje to bezpieczeństwo i redukcję kosztów.
Podsumowanie
Wyposażenie nowoczesnego magazynu ma za zadanie ulepszyć i przyspieszyć wszystkie działania związane z transportem i przechowywaniem towarów. W zależności od prowadzonej działalności niektóre sprzęty mogą okazać się mniej lub bardziej przydatne. Wyposażenie specjalne magazynów powinno obejmować sprzęty dopasowane do działalności i charakteru firmy.