Racks and Rolls / Transport i magazynowanie / Przyszłość magazynowania – czy magazyny czeka automatyzacja?
Przyszłość magazynowania – czy magazyny czeka automatyzacja?
Dla wielu firm magazyny są kluczowymi aktywami, dzięki którym możliwe jest składowanie materiałów, towarów i produktów zanim zostanie on przetransportowany do innej lokalizacji, sprzedany, a także, na późniejszym etapie, również zwrócony.
Spekulacje na temat przyszłości magazynowania
W dobie najnowszych technologii, magazynowanie również ma ogromny potencjał zarówno w dziedzinie implementowania nowych rozwiązań, które w konsekwencji przyczyniają się do skalowania całej branży do coraz większych rozmiarów. Istotne innowacje technologiczne dotyczą możliwości integracji wielu aspektów z różnych branż i obszarów działalności wszystkich uczestników globalnej gospodarki. Ogromne znaczenie ma tu dokonujący się na całym świecie proces zmian w logistyce i śledzeniu przesyłanego towaru, co w zasadniczy sposób zmienia przyszłość magazynowania. Jest to najbardziej widoczne w przypadku największych firm działających w branży przemysłowej, które ze względu na swoją wielkość i wielopoziomowość funkcjonowania wymagają kompleksowej obsługi przy jednoczesnym wysokim poziomie złożoności i wyspecjalizowania wykorzystywanej technologii. Przede wszystkim ma on zapewnić szybki dostęp do informacji o aktualnym statusie danego towaru, możliwie łatwy dostęp do cyfrowego systemu inwentaryzacji i umożliwić obsługę procesu w czasie realnym. Nadal większość magazynów jest obsługiwana w bardziej tradycyjny sposób, ponieważ nowoczesne rozwiązania sprzętowe i programowe są dostępne jedynie dla największych przedsiębiorstw. W sytuacjach dużych skoków ilościowych nierzadko prowadzi to do spowolnienia, nieefektywnych przepływów pracy i zwiększa podatność na ludzki błąd.
Jak będzie wyglądał magazyn przyszłości?
Firmy działające w branży magazynowania cały czas stoją przed wieloma wyzwaniami, które są przede wszystkim efektem zmian zachowań konsumentów. Coraz częściej i w coraz większej ilości decydują się oni na zakupy on-line, nawet jeśli odbiór odbywa się w sklepie stacjonarnym. Prognozy wskazują, że dla przyszłości magazynowania kluczową rolę odegra sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe, które w zasadniczy sposób wpłyną na przyspieszenie i wydajność całego procesu od planowania do realizacji.
Nowe trendy w magazynach przyszłości
Magazyny przyszłości będę opierać się na bardziej dokładnych danych własnych, jaki i tych, które pochodzą z zewnątrz tj. ze zmieniającego się w szybkim tempie otoczenia. Możliwości obliczeniowe pozwolą lepiej skalibrować wszystkie towarzyszące procesy, w tym lepiej prognozować, planować i aktualizować popyt na podstawie danych historycznych, co z kolei w znacznym stopniu zmieni sposób zarządzenia zapasami. Udział sztucznej inteligencji to poprawa wydajności magazynowania poprzez zmniejszenie ilości czasu i wysiłku poświęcanego na ręczne wprowadzanie i sprawdzanie danych, zapewniając jednocześnie płynne i bezproblemowe działanie. Finalnym efektem tych zmian ma być znaczne przyspieszenie analizy zgromadzonych danych pochodzących z wielu źródeł, w tym w zakresie śledzenia zamówień, jak i obsługi klienta. Bardziej płynne i tańsze operacje pozwolą obniżyć koszty w firmie, przy jednoczesnym zwiększeniu produktywności, zachowując przy tym wysoki poziom dokładności przetwarzanych danych i w rezultacie jakości świadczonej usługi w najszerszym tego słowa znaczeniu.